اردوی کارآفرینی گردشگری برای تبریز ۲۰۱۸

شاید این روزها، این عنوان رو تو شبکه‌های اجتماعی دیده باشین و از خودتون بپرسین رویداد اردوی کارآفرینی گردشگری دقیقا چیه و کیا باید شرکت کنن؟ خیلی‌ها تو بیرون، تو دنیای‌مجازی از من می‌پرسن این رویداد به درد من می‌خوره؟ برای چی باید شرکت کنم؟ چرا باید این همه هزینه کنم؟ اصلا تو ســـــــه روز قراره چی کار کنم؟ آپولو هوا کنم؟ قراره تو سه روز کارآفرین بشم یا مثلا یه کسب و کار نو راه بندازم و پول پارو کنم؟ در ادامه سعی می‌کنم در مورد این رویداد، دلایل برگزاریش و پاسخ به این سوال‌ها هر چه قدر نیاز باشه بنویسم…

تبریزهاب

همون‌طور که در جریان هستین، هاب کارآفرینی تبریز مدتی هست شکل گرفته و رسالتش، حمایت از کسب و کارهای نوپا تو حوزه‌های مشخص و تعیین شده خودشه. یکی از این حوزه‌ها، بحث خدمات شهری، گردشگری و به ویژه تبریز ۲۰۱۸ هست. چرا این حوزه برامون خیلی مهمه؟! چون تبریز تو سال ۲۰۱۸ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده و این یک فرصت طلایی برای همه است تا بتونیم هم تبریز رو به بهترین شکل ممکن به گردشگرانی که به تبریز سفر می‌کنن نشون بدیم و هم استارتاپ‌هایی تو زمینه گردشگری داشته باشیم که با استفاده از این فرصت با شتاب بیشتری به سمت موفقیت حرکت کنن.

تبریزپراجکت

از طرف دیگه یک مجموعه خوب تو تبریز مدت‌هاست رو بحث ایده‌های گردشگری کار می کنه و تو نمایشگاه‌های مختلفی شرکت کرده. این تیم، تبریزپراجکت (پروژه تبریز)، چند تا از جوون های فعال و خوش فکر شهرمون هستن که می خوان خودشون رو برای گردشگرانی که کمتر از دو سال دیگه به تبریز سفر می‌کنن آماده کنن و میزبان خوب و شایسته‌ای باشن و بتونن تبریز رو به کل دنیا نشون بدن و از زیبایی‌ها و جذابیت‌هاش بگن تا همه‌ی دنیا برای یه تور هیجان‌انگیز به مقصد تبریز ثانیه‌شماری کنن!

استارتاپ ویکند

این بود که با توجه به اشتراکی که تو اهدافمون وجود داشت، تصمیم گرفتیم اولین اردوی کارآفرینی گردشگری رو در تبریز برگزار کنیم. این رویداد مشابه رویداد جهانی استارتاپ ویکند در سه روز آخر هفته با قالبی تقریبا یکسان برگزار میشه. یکی از ویژگی‌های خوب این رویداد و دلیل انتخاب ما، این بود که شما برای شرکت تو این رویداد نیاز نیست که حتما با مفاهیم استارتاپ و کسب و کارهای نوپا آشنا باشین و اردوی کارآفرینی فرصتیه تا هم‌زمان با کار کردن روی یک ایده‌ی واقعی تمام این‌ها رو یاد بگیرین، تمرین کنین و به کار بگیرین.

روز اول رویداد

روز اول یعنی چهارشنبه بعداز ظهر، بعد از شنیدن صحبت کسانی که در آینده خیلی می‌تونن به شما کمک کنن، میریم سراغ ایده‌ها. تا این لحظه ما این‌قدر تو وبلاگمون و ایمیل‌هامون براتون مطالب مفید ارسال می‌کنیم که ایده‌های خوب و بکری تو ذهنتون شکل بگیره. اما نگران نباشین همه نباید ایده داشته باشن چون قرار هم نیست رو همه‌ی ایده ها کار کنیم. کسانی که فکر می‌کنن ایده‌ی خوبی دارن، تو یه دقیقه ایده‌ی خودشون رو به همه توضیح میدن و باید برای این که بتونن تمام جذابیت ایده‌شون رو تو یه دقیقه بیان کنن، تمرین کنن و نظر بقیه رو به سمت خودشون جلب کنن.

بعد از ارائه‌ی تمام ایده‌ها رای‌گیری می‌کنیم و تمام افراد حاضر تو سالن به سه تا ایده‌ی مورد علاقه و جذابی که دیدن رای میدن. شمارش می‌کنیم و حدودا ۸ ایده برای ادامه انتخاب میشه. حالا هر کس که ایده‌ای نداشته یا ایده‌اش قبول نشده به هر ایده‌ای که فکر می کنه براش جذابه و برای اون تیم، فرد مفیدیه، ملحق میشه.

روز دوم رویداد

روز بعد، صبحانه رو در کنار هم هستیم و روزمون رو با یه کارگاه در مورد این که از ایده چطور به سمت کسب و کار بریم صحبت می کنیم. تو این کارگاه با بوم مدل کسب و کار آشنا میشیم و بعد از اون تیم ها با کمک و راهنمایی مربیان سعی می‌کنن ایده‌شون رو روی بوم مدل کسب و کار بیارن و اون رو ارزیابی کنن و مشغول ساخت یه نمونه ساده یا حداقل یه نمایشی از محصولشون میشن.

روز آخر رویداد

روز آخر یعنی جمعه، باز هم از صبح زود با هم کار رو شروع می‌کنیم. این بار یه کارگاه در مورد نحوه ارائه به داورها (سرمایه‌گذاران احتمالی) داریم که بعد از اون تمام تیم‌ها سعی می کنن کار روز قبل رو تموم کنن و برای ارائه آماده بشن. بعد از ظهر با شروع مراسم اختتامیه، زمان ارائه ایده‌ها هم می‌رسه. هر تیم ۵ دقیقه زمان داره که توضیح بده تو این سه روز چی کار کرده و به کجا رسیده. بعد از اون، ۵ دقیقه داورها از اعضای‌تیم سوالاتی رو می‌پرسن تا بتونن با دید بهتری روی نتیجه کار شما نظر بدن. در آخر بعد از تمام ایده‌ها، داورها سه تیم برتر از نگاه داوری رو معرفی می‌کنن و یک تیم برتر از نگاه شرکت کنندگان انتخاب میشه.

تا این جا که همه داستانی بود که شاید می‌دونستین، بریم سراغ قسمت‌های هیجان انگیزش…

شاید تو ذهنتون پرسه می‌زنه نتیجه چیه؟ به قولی آخرش که چی؟

اولین نتیجه این رویداد برای شما آشنایی با مفاهیم استارتاپیه و تجربه سه روز زندگی کارآفرین‌طور! این خودش به تنهایی می‌تونه بهترین نتیجه باشه چون خیلی‌ها بعد از چنین رویدادی کارآفرین درونشون رو پیدا کردن و از یه کارمند معمولی تبدیل شدن به یه بنیان‌گذار مطرح! لزوما هم، همون ایده رو دنبال نکردن بلکه با چیزهایی که یاد گرفتن و دیدی که به مشکلات اطراف پیدا کردن، تونستن یه بار دیگه مسیر ایده تا کسب و کار رو پیش برن و به موفقیت برسن! به خاطر همینه که همیشه میگیم تمام کسانی که تو همچین رویدادی شرکت کنن برنده هستن!

شاید بگید اینا شعاره اگه نیست پس چرا داور میاریم و تیم برتر انتخاب می‌کنیم؟! به نظر من سوال خیلی خوبیه. به خاطر این که تو مسیر کسب و کار شما مجبورین آدم‌هایی رو قانع کنین که با شما همراه بشن و ایده شما رو همون‌قدر هیجان‌انگیز و درست ببینن که شما می‌بینین. این یه تمرین برای شماست که بدونین چطور باید ایده‌تون رو معرفی کنین، چطور در مورد کارهایی که تا حالا کردین، صحبت کنین و چطور شخص مقابلتون رو توجیه کنین که ایده‌ی شما واقعا یه کسب و کار فوق‌العاده است! شما با سوال‌هایی که داورها از شما و بقیه تیم‌ها می‌پرسن متوجه میشین که باید به چه چیزهایی دقت کنین و از اون مهم‌تر، اون‌ها به چه معیارهایی توجه می‌کنن. اکثرا سوالاتی تو زمان داوری پرسیده میشه که تو جلسات آینده‌ی کاریتون باید در مقابل نفرات مهم و کلیدی به اون سوال‌ها جواب بدین.

نتیجه آخر، تجربه نشون داده تعداد کمی از استارتاپ‌ها رو همین ایده‌ی خودشون ادامه میدن اما درصد زیادی از نفراتی که تو همچین رویدادی شرکت می‌کنن در آینده رو استارتاپ جدیدی به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا می‌کنن چون تو سه روز با روحیات و مهارت‌های هم آشنا شدن و کار تیمی رو با هم تمرین کردن!

سوال بعدی چرا باید برای شرکت در این رویداد هزینه کنین؟

واقعیت اینه که تو سه روزی که با هم هستیم هزینه‌های سنگینی رو تیم برگزاری متحمل میشه. یه حساب سرانگشتی داشته باشین (خدا رو شکر ما ایرانی‌ها تو این مهارت خبره هستیم) متوجه میشین که تقسیم هزینه‌ها به ازای نفرات خیلی بالاتر از بلیتی هست که شما خریداری می‌کنین اما ما با کمک اسپانسرها سعی می‌کنیم بقیه هزینه‌ها رو پوشش بدیم (از شما چه پنهون باز هم نگرانیم که از جیب خرج کنیم!)

اما برای شما یه فرصت فوق العاده است. فرض کنین بتونین بعد از این رویداد با یه تیم خوب رو یه ایده‌ی خوب کار کنین و سود چند میلیونی به دست بیارین. بعد یادتون میوفته که به خاطر بلیت این رویداد غر می‌زدین! خنده‌تون می‌گیره و با خودتون میگین این پول دو روز خوش گذرونیم بود اما الان ببین به کجا رسیدم!!! حالا فرض کنین همچین فرصتی رو از دست بدین!
من شما رو با خودتون تنها میزارم!

آیا همه بعد این رویداد کارآفرین میشن و به کسب و کارهای موفق می‌رسن؟

انتظار ندارین که به این سوال جواب “بله” بدم؟! هیچ‌کس مدعی نیست که بعد این رویداد این لیست عینا تبدیل به لیست ثروتمندان کارآفرین میشه! به چند دلیل… یک این که مهمترین فاکتور موفقیت، تلاش و پشتکاره که هیچ کس جز خود شما نمی تونه تضمینش کنه! دو این که خیلی‌ها تو این سه روز متوجه میشن زندگی کارآفرینی رو دوست ندارن، به جای این که یه روز تو زندگی برن دنبال یه ایده‌ی خیالی و بعد چند میلیون ضرر این رو بفهمن با هزینه‌ی خیلی کم، تو سه روز متوجه این موضوع میشن! سه این که زندگی مثل سیبیه که تا برسه زمین هزار تا چرخ می خوره!

و اما مهمترین سوال… کیا باید شرکت کنن؟

تو توضیحات اول هم گفتم که نیازی نیست شما اطلاعاتی در مورد استارتاپ و کسب و کارهای نوپا داشته باشین، چون همه‌ی این‌ها رو تو این سه روز یاد می‌گیرین. در واقع وقتی بلد باشین حوصله‌تون هم سر میره. پس اگر تازه این اسم‌ها به گوشتون می‌خوره، نگران نباشین. جرئت کنین و ثبت‌نام کنین! من قول میدم هیچ‌کس حق نداره به شما بابت ندونستن این چیزها ایراد بگیره!
اما مهم‌تر از همه بحث تخصصه. واسه این‌که تیم‌های خوبی داشته باشیم که تو هر تیم، تمام تخصص‌ها حضور داشته باشن، باید تعادل خوبی تو شرکت کننده‌ها داشته باشیم. اما متاسفانه مثل همیشه شرکت کننده‌ها برای قسمت طراحی و فنی کمتر از بخش‌های دیگه است. در حالی که اکثرا این نفرات هستن که تو تیم‌هایی که بعد از رویداد ادامه میدن، موندگار میشن و به موفقیت می‌رسن!

بیاین با هم نگاه کنیم چرا از این دو تا بخش شرکت کننده‌های کمتری داریم. کسی که کار تخصصی انجام میده دو حالت داره، اولین حالت اینه که احساس می‌کنه شاید به اندازه کافی بلد نیست و تو قسمت‌های بعدی به مشکل بخوره. اگر جزو این دسته هستین باید اول نگرانیتون رو بزارین کنار. چند تا جوون با هم می‌تونن یاد بگیرین و پیشرفت کنین. اگر شما می‌تونین تا حد کار راه‌انداز یه پروژه رو جلو ببرین برای این بخش مناسب هستین. اگر تخصص داشته باشین و بلیت اشتباهی انتخاب کنین، تو تیم شاید نتونین اون‌قدر که باید خودتون رو نشون بدین و فرصت‌های خوبی رو از دست بدین!

شاید هم جزو حالت دوم باشین و یه متخصص تمام عیار هستین که حتی الان هم مشغول انجام کارین. آدم‌های حرفه‌ای هیچ فرصتی رو برای موقعیت‌های جدید و شاید بهتر نمی‌بندن! این سه روز این شانس رو برای شما ایجاد می‌کنه که بتونین در کنار یه تیم خوب یه کار خوب انجام بدین! تنها، قسمت شبکه‌سازی همچین رویدادی، اون‌قدر فرصت ایجاد می‌کنه که هر متخصصی رو واسه شرکت تو این رویداد وسوسه کنه! پس این فرصت رو از دست ندین.
ما برای این که دوست داریم متخصص‌های بیشتری رو در کنارمون داشته باشیم تا کسب و کارهای حرفه ای رو شاهد باشیم، تنها برای دو بخش طراحی و فنی دو تخفیف ویژه در نظر گرفتیم. طراحان عزیزمون با کد ‌iamdesigner و دوستان برنامه نویس می تونن با کد iamdeveloper از تخفیف بیشتری برخوردار باشن. البته همچنان تخفیف zoodbash برای کلیه بلیت ها فعاله و می تونین شرکت کنین.

لینک وبسایت رویداد: http://2018.tabrizproject.com

لینک ثبت‌نام در رویداد: https://evand.ir/tabriz2018

در آخر یک خبر خوب هم به کسانی که حوصله کردن تا این‌جای متن رو خوندن بدم… تمام تیم‌هایی که معیارهای ادامه فعالیت رو داشته باشن، نه فقط ایده‌های برتر، بعد از رویداد، بدون طی کردن فرآیند پذیرش مورد حمایت مستقیم هاب کارآفرینی تبریز قرار می‌گیرن و از امتیازاتی مثل فضای‌کار رایگان، حمایت مستمر مربیان هاب، امکان دریافت سرمایه‌ و دیگر خدمات هاب تبریز می شوند. البته قرار نبود قبل مراسم اختتامیه لو بدیم اما دیگه شد دیگه!

من و تیم برگزاری برای رویدادی که در پیش داریم لحظه‌شماری می‌کنیم، شما چه‌طور؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *