شکست را نخواهم پذیرفت…

همیشه میگن وقتی می خوای کاری رو شروع کنی به حلقه اصلی و وسطی فکر کن. حلقه اصلی شامل این سواله: “چرا؟” شما با جواب دادن به این سوال می فهمید واسه چی یه کاری رو دارید شروع می کنید. من تا حالا راجع به مینی پرس زیاد حرف زدم اما هیچ وقت نگفتم چرا مینی پرس رو شروع کردم. البته یه جایی یه ردی ازش گذاشتم، وقتی برای عنوان مینی پرس نوشتم: برای خندیدن لب های تو! الان می خوام راجع به چرای اصلی صحبت کنم.

درسته که ایده به خودی خودش ایده ی هیجان انگیز و پول سازی بود اما وقتی تصمیم گرفتم انجامش بدم به چیزای بزرگتری فکر کردم. به خانواده ام. به کسی که دیابت داشت و اگه رژیم غذاییش رو درست نمی کرد انسولینی می شد. به کسی که حوصله رژیم گرفتن نداشت اما اضافه وزنش داشت مریضش می کرد. به کسی که مجبور به رعایت رژیمی بود که هیچ جایی غذای مناسبش رو تولید نمی کردن. به پدری که همیشه آرزوی زدن رستوران داشت و به مادری که با عشق غذاهای جدید خلق می کرد. به کسانی که از این پروژه سود می بردن و به همه ی چیزایی که هیچ کس پشت ایده مینی پرس ندید.
با تمام عشق و لذت و با تمام مشغولیت های دیگه ای که داشتم استارتش رو زدم و به جاهای خوبی رسیده بودم. دلیلش هم این بود که خودم بالای سر کار وایستادم و سعی کردم بهترین حالت رو پیدا کنم. کسانی که تو کار هستن می دونن هیچ کس حتی بهترین آدم دنیا نمی تونه به اندازه ی خود آدم رو کار دل بسوزونه و من وقتی به تک تک کارها نگاه می کردم و اشکالات کار رو پیدا می کردم حس می کردم که کار درست اینه و به عنوان لیدر مجموعه باید بدونم تو تک تک قسمت ها چه اتفاقی میوفته. این اواخر هم با چند تا پیشنهاد خوب و قراردادهای وسوسه انگیز به این باور رسیده بودم که کارم رو درست انجام دادم.

اما مجبور شدم مینی پرس رو برای مدتی بزارمش کنار و دلیل اون رو هم براتون میگم!
همون آدمایی که به خاطرشون این کار رو با تمام سختی هاش شروع کردم، مخالف شدن. چرا؟! چون ما برای مردم زندگی می کنیم. چون مهمه که پرستیژ مدیرعامل و مهندس و هزار تا عنوان مسخره دیگه حفظ بشه حتی اگر به قیمت دفن یکی از قشنگ ترین آرزوهای همون مدیرعامل مهندس آی تی باشه!

همه اطرافیانم و از همه مهمتر خودم می دونستم این پایان داستان نیست. واسه همین فکر کردم و طرح مینی پرس رو دوباره برنامه ریزی کردم. درسته که تو طرح جدید مجبور شدم یه سری آرمان ها رو فدا کنم و هزینه ها به شکل فاجعه باری زیاد شد اما این که می تونم در جهت تحقق آرزوم جلو برم ضمن این که دل عزیزانم رو نشکنم برام کفایت می کنه.

حالا که تمام ضعف ها و مشکلات کار رو پیدا کردیم و برای پیدا کردن راه حلشون تمام تلاشمون رو کردیم، منتظر مینی پرس با استایل جدید باشید…

۱۲ نظر

 • عسل راد

  پی نوشت: این پست رو با تمام صداقت برای کسی نوشتم که به جای این که به اطرافیان من تبریک بگه، اومد و تحقیرشون کرد. نمیشناسمش ولی مطمئنم من رو داره دنبال می کنه که از کارهای من خبر داره. ممنون که سعی کردی رویای من رو به آتیش بکشی : ) اما با بد کسی طرفی و به این راحتی ها کنار نمی کشم! ; )

  پاسخ
 • امیرعلی

  سلام
  ما برای خودمون زندگی میکنیم
  قرار نیست همه با ما موافق باشند و همه کار ما رو تائید کنن.
  هر ایده ای از دیدگاهی بعضی ها خنده دار و مسخرس ولی این به صاحب ایده بستگی داره چقدر به کارش ایمان داره
  ما نباید با حرف مردم تغییر کنیم چون خودمون تصمیم میگیریم.
  کسی که خودشو صاحب ایده و خلاقیت میدونه باید برای ایده هاش بجنگه
  مهم نیست چند نفر شما رو بخاطر ایده مینی پرس مسخره کردند و بهتون خندیدم
  مهم اینه شما چقدر کارتون رو تحسین میکنید

  چیزی رو که ساختید خراب نکنید لطفا
  موفق باشید

  پاسخ
 • یعنی اونی که این حرف رو زده من با احترام کامل باهاش چنتا حرف خصوصی دارم ممنون میشم ببینمش :/

  پاسخ
  • عسل راد

   بی خیال اون شخص…
   سعی کن خودت، خواسته یا ناخواسته هیچ وقت با قضاوت ها و برچسب زدن ها، باعث اتفاقات مشابه نشی!
   اگه هر کدوم از ما از خودمون شروع کنیم روزی دنیا جای قشنگی میشه…

   پاسخ
 • زانیار

  با سلام . دقیقا من نفهمیدم که علت اینکه ایده ی خوبی مثل مینی پرس را که تقریبا تمام کارهاشو انجام دادید و حتی طرح وارد تبلیغات شده و با سیرچی که کردم چندین سایت خبری به این ایده پرداختند را پیدا کردم ، چیست ؟
  من خودم کارشناس ارشد عمران هستم و چهار سال که یک شرکت عمرانی و معماری دارم که خدارو شکر به جاهای خوبی نیز رسیده است اما پس از ۴ سال مدیر عاملی ، مدیریت اون شرکت رو واگذار کردم و قصد کردم برم دنبال آرزوهایی که روز به روز کم رنگ تر می شدند . به همین دلیل یک استارتاپ در زمینه فناوری اطلاعات زدم و با یک سری جوان در مورد مسائلی که همیشه کمبودشو ن و احساس کردم و تکنولوژی رو غیر استفاده صرفا تفرحی که در ایران رسم است در خدمت منافع جامعه قرار دهم . در هر صورت به نظر شخص من دنبال کردن ایده ها و آزوها بهترین و تنها کاری است که هر شخص در طول دوران زندگیش باید انجام دهد .
  خلاصه خوشحال میشم که حرفامو جدی بگیرید .

  پاسخ
  • عسل راد

   سلام
   مرسی از توجه شما.
   من هم تصمیم گرفتم ایده ها و آرزوهام رو دنبال کنم.
   طرح مینی پرس رو از اول ریختم و این سری مشکل بزرگ!!! حرف مردم رو هم توش لحاظ کردم.
   با قدرت ایشالا بعد از عید دوباره فعالیت می کنیم.

   پاسخ
 • سمیرا ربیعی

  سلام عسل

  … تمسخر خواسته هات توسط شخصی، دال بر شکست خوردنت نیست. اینو خودت خوب میدونی!
  خیلیا حتی خود من هم با این مشکل مواجهم که بسیاری از آرزوهام با عنوان مهندسی و پرستیژ خونوادگی مون نمیخوره و به ظاهر باید بذارمشون کنار اما این شکست رو القا نمیکنه…
  اگه مینی پرس اومده که لبی رو بخندونه اول باید لبهای خودت بخنده.
  میدونم که اجازه نمیدی خنده هات رو کسی ازت بگیره.
  بخند تا مینی پرس عامل لبخند لبهامون بشه 🙂

  زندگی ت عسل

  پاسخ
 • علیرضا غضنفری

  خانم راد

  برای ورود به هر کسب و کاری، غیر از هیجان و انرژی تجربه جزء اصلی ترین پارامترهای اونه.

  سعی کنید از تجارب دیگران استفاده کنید.

  پیروز باشید.

  پاسخ
  • عسل راد

   حق با شماست آقای مهندس.
   من هنوزم به تعامل اعتقاد دارم.
   همون طور که خود شما هم مستحضر هستید، تمام تلاشم رو می کنم که از تجربیات دیگران استفاده کنم.
   ممنون

   پاسخ
 • رضا عباسی

  سلام
  من توی این شیش ماهی که استارتاپ خودم رو شروع کردم یه تجربه خیلی با ارزش پیدا کردم اونم این بود که اگر یه ایده از نظر منطقی درست هست پس از نظر عملی هم موفق خواهد شد فقط باید با توجه به شرایطی که داریم راه موفقیت رو پیدا کنیم بعضی وقت ها راهی که میری اشتباه هست و تو باید ببینی که کجا رو اشتباه رفتی و اون رو درست کنی همین پس به ایده ای که داری شک نکن راه رسیدن بهش رو عوض کن

  پاسخ

نظر بدهید